Site Overlay

Canon EOS R6 Mark II + RF 24-105 mm f/4-7.1 IS STM recenze

Už nějakou dobu jsem pokukoval po lepší technice a chtěl jsem přejít na bezzrcadlovku. Vybral jsem model R6. Naprosto mi vyhovuje. Má jen jedinou nevýhodu: pouze 20mpix snímač. To byl trochu krok zpět oproti 26Mpix u Canonu 6D mark II na který jsem fotil přes 5 let. Tento článek bude i menším srovnáním. Zde je několik klíčových vlastností díky kterým jsem si vybral tuhle bezzrcadlovku:

  • Eye-AF – ostření na oči
  • Hledáček – náhled jak bude fotka vypadat už při focení
  • Stabilizovaný čip – momentálně nejlepší stabilizace na trhu
  • možnost používat s adaptérem kvalitní a dobře dostupné Canon EF objektivy
  • tichá 1/8000 závěrka
  • Canon barvy – moje nejoblíbenější
  • ještě méně šumu
  • RF objektivy – kvalitní a za rozumnou cenu(STM verze)
  • možnost plnohodnotně ostřit se starými MF objektivy už v hledáčku
  • slot na 2 karty – hodí se u focení svatby

Hmotnost a velikost

Dříve bych nevěřil že pro mě bude hmotnost důležitým faktorem při výběru fotoaparátu. Nošení 0,8kg Canonu 6D mark II s 14mm(0,5kg) a 35mm L(0,6kg) vzalo v Kanadě za své. Hned po návratu domů jsem tyto dva objektivy vyměnil za skvělý Canon 16-35mm f/4 IS který pokryl obě ohniska, dal mi větší volnost a nabídl mi ještě lepší obrazovou kvalitu. Dostal jsem se tak na cca 1,5 kg techniky v batohu. I to bylo bohužel hodně při výletech po skalách a delších výletech po kopcích a to jsem stále mohl fotit jenom v rozmezí 16-35mm. S teleobjektivem 70-300mm jsem se dostal na 2,2kg. Fotil jsem pak spíše na maličký Canon M100 s objektivem 15-45mm(0,4kg). S příchodem bezzrcadlovek bylo jasné že bych se dostal na daleko menší hmotnost. Víc jak rok jsem porovnával hmotnosti, ceny a kvalitu různých bezzrcadlovek a objektivů. Chtěl jsem zůstat u Canonu a zaujalo mě že má levný a hodně universální zoom 24-105mm STM s kterým by obyčejná bezzrcadlovka vážilo do 1kg. Bylo mi jasné že takový obyčejný setový zoom nebude dosahovat kvalit Canonu 16-35mm L. Za tu kompaktnost to ale stojí. Už ani nekoukám po té nejlepší kvalitě. Chtěl jsme nějakou změnu. Navíc mam před sebou druhou největší cestu v životě a taková kompaktní a kvalitní bezzrcadlovka s universálním objektivem se mi bude strašně hodit.

Eye-AF

Za mě naprosto revoluční funkce oproti klasickým zrcadlovkám. Jejich největší nevýhoda bylo nespolehlivé ostření. Můj oblíbený Canon 6D mark II měl dostatek ostřících bodů, tlačítko na změnu režimu ostření a různé sledovací funkce. I tak se mi stávalo že na focení svateb byla každá třetí fotka ropzostřená. A to nemluvím o focení s f/1.4 objektivy. Mít u portrétu ostré jenom oči bylo spíš dílem náhody. Fotoaparád uměl hledat jenom blízké předměty kolem středu zorného pole a držet se jich. Oproti tomu bezzrcadlovka pozná různé osoby a dovolí vám dokonce přepínat mezi jejich očima. Canon R6 pozná dokonce i zvířata a auta. Už při focení první svatby jsem byl naprosto nadšen. 95% všech fotek bylo parádně ostrých a to přímo na oči a v pohybu! Dokonce hledá i objekty na kraji zorného pole. Mohu se tak více věnovat kompozici a momentům a neřešit pořád techniku.

Obrazová kvalita

35mm f/1.4

Mam za sebou jen pár testovacích focení, několik výletů a celodenní focení svatby. I tak můžu říct že má tento Canon zas o trochu lepší barvy a dá se s RAWy pracovat zase o trochu víc. Menší rozlišení snímače by mělo mít vliv na menší množství šumu u fotek. Není to vůbec problém. Fotky s menším rozlišením jsou ještě ostřejší a kvalitnější. Starý Canon 6D měl také jenom 20mpix a fotil skvěle. Na většinu fotek to bohatě stačí. Z focení svatby můžu říct že nebyl problém fotit ani uvnitř nebo dokonce po západu slunce. V takovou chvíli se taky hodí momentálně nejlepší bezzrcadlovková stabilizace obrazu. Je vidět že má tento foťák ještě o něco konstrastnější RAWy než předtím a fotky už přímo z fotoaparátu a bez úpravy vypadají skvěle. Kde jsou ty doby když RAW z Canonu 5D mark II vypadal jak naprosto šedý snímek z C-logu. Dokonce mi přijde že je na fotkách hned na první pohled vidět že by šlo s RAWy ještě více pracovat. Po najetí myši na fotku pod článkem se zobrazí exif dané fotky.

Výdrž baterie

Za mě jediná nevýhoda po přechodu ze zrcadlovky. Dříve jsem si vystačil někdy i s jednou baterkou na celodenní focení svatby- cca 2000 snímků. S bezzrcadlovkou šťáva mizí znatelně rychleji. Každé zapnutí displeje, hledáčku nebo stabilizace baterku vybíjí. Aktuálně používám 3 baterky na celodenní focení svatby(3500 fotek) a i tak se někdy bojím že i poslední baterka se vybije.

Shrnutí

Jsem s novým fotoaparátem velice spokojený. Z focení svatby se stala zábava. Upravování fotek je ještě jednoduší když jsou všechny kvalitní a pěkně ostré. Přikládám pár ukázkových snímků.