Site Overlay

Zajímavosti z Hruboskalska

Cintorín – symbolický hřbitov horolezců

Nachází se pod Nekonečnou věží, kousek pod Mariánskou vyhlídkou. Byl otevřen v roce 1971.
Nápad na jeho vytvoření měl sochař a horolezec Valerián Karoušek, který zahynul pod kamennou lavinou na Huascaránu v Peru 11.července 1970 s dalšími 14 členy výpravy. Právě tato událost přispěla k vytvoření vzpomínkového místa a založení známého závodu Jizerská 50. Jako první zde maji desky Turnovští horolezci popraveni v Terezíně na konci druhé světové války: Josef Smítka, bratři Chlumové, 15 oběti neštěstí Peru 1970, oběti neštěstí u Teryho chaty 1967 a horolezci z okolí.
V roce 1986 proběhla rozsáhla rekonstrukce. Byly vyzlaceny jména horolezuců a zbudováno nové ocelové schodiště. Přibyla také plastika puklého slunce. Na Štědrý den ráno zde pravidelně koná mše za zesnulé kamarády husitský kněz p. Jaluška. V roce 2013 někdo uklradl 10 desek. Pachatel byl nalezen a desky vráceny. O památku se stará TJ Český ráj.

Zdroj: wikipedie, hruboskalsko, idnes, ceskatelevize.

Trvá okouzlení, zvoní karabina o kruh, skála hřeje, zní smích.
Postůj a zavzpomínej. Neboť to největší mezi horolezci je přátelství.
Vladimír „Chroust“ Procházka

Hruboskalské Pěšinky – pověsti ze skalního města

Největším zdrojem zajímavostí a různých povídek z Hruboskalska je rozhodně web Hruboskalské Pěšinky. Web píše od roku 2008 paní Jaroslava „Kavče“ Šálková. Web nabídne čtenářům informace, které nikde jinde nejsou k dostání. Vhodné pro romantické povahy, milovníky pískovců a tajemných koutů, lovce skalních rytin, a podobné nadšence.

Hruboskalsko je území zarostlé pískovcem a protkané srnčími pěšinkami,
drásané letními bouřemi a bělené poledním sluncem,
chlazené dechem Ještědu a sněhem Kozákova, zakleté tajemstvím věků a záhadných symbolů,
spoutané magií pramenů a přísahami bojovníků, zdobené křídly dravců a šperky ze železa,
ale hlavně prochozené tisícihlavými zástupy turistů!

Výběr zajímavých článků:

Horolezec Joska Smítka

1990-1945 Rodák z Turnova, legendární horolezec nebo taky bojovník za svobodu. Za druhé světové války odmítl nastoupit na nucené práce do Německa, odkud utekl. Poté utekl z výslechu v Praze ve čtvrtém patře po hromosvodu a skrýval se ve skalách na Hrubé Skále. Byl nejmladší pilot v akci 1000 pilotů republice. Má svůj pomník v Turnově na Hruštici v ulici Komenského v domě kde vyrůstal. Uskutečnil spoustu náročných prvovýstupů v Českém ráji. Během skrývání před nacisty ve skalách se staral o skály, učil mladé horolezce a vytvořil prvního horolezeckého průvodce z Hruboskalska. U Kořenského pramene, kousek pod Kapelníkem si s kamarády schovával vzkazy. Prosazoval takzvané „čisté lezení“, kdy se minimálně používají osazené kruhy a využívá se hlavně vlastního jištění smyčkami. Jeho horolezecký život věrně popisuje knížka Kamarád ze Skal od Josefa Štyrsy. Správně se skloňuje Joska Smítka, nikoliv Smítko. Byl popraven se svými kamarády 14 dní před koncem války v malé pevnosti v Terezíne. Jeho jméno je jako první na hřbitově horolezců.

Zdroj: wikipedie, rockpoint, horydoly.

Dračí skály 1969

6. července 1969 zasáhl blesk do místa, kde se ukrávalo 25 horolezců. 3 z nich nepřežili. Stalo se tak v malé jeskyni mezi skálami Větrník a List, v oblasti Dračí skály. Na místě jsou umístěny dvě ocelové plakety. Na skále List vznikla horolezecká cesta „cesta blesku“. Tragédie je zpracovaná v dokumentu Osudové okamžiky „Dračí skály 1969“ (2002) v online archivu České Televize.

Zdroj: turnovskovakci, hruboskalskepesinky.

Štědrovečerní výstupy na Maják

Na štědrý den roku 1942 Turnovští kamarádi Fifan, Joska Smítka a Vašek Chlum podnikli první vánoční výstup na Maják(60m). Stala se z toho tradice. Někdy lezlo až 70 lezců. V roce 2010 jeden z lezců spadl a nepřežil to.

Sápeme se rychle nahoru po ledovatém pískovci, ruce si rozdíráme o hrubé výčnělky, ale je to fajn! Za svítání jsme nahoře, podáváme si pravice a rozhlížíme se po fantasticky krásné scenérii Českého ráje: zimní bílé louky v mlhách, v dálce z nich vystupují jen Trosky a Kozákov, v zasnežených borech truní Valdštejn a Hrubá Skála.
Malá borovčcka, která vyrostla na vrcholu Majáku, je ověšena ozdobami, svíčičky hoří a kolem malého stromecku, který toho bude hodně pamatovat, klademe drobky chleba pro kavky.
At si smlsnou, vždyt je Štedrý den!
Slaňujeme, podáváme si ruce na rozloučenou, projdeme se po našem milém Skaláku a potom hajdy domu!
Tak ahoj, a príští rok na Štedrý den zase na Majáku!
Vladimír „Chroust“ Procházka ml.

Zdroj: horyinfo, hruboskalsko, turnovskovakci.

Dokument Setkání s Kapelníkem

Historicky první vysílaný živý přenos a to přímo z Hruboskalska. František Pojdl, 1965, 40minut. Snímek obdržel 2. cenu na filmovém festivalu v Cannes v roce 1967. Online v archivu České Televize.

Zdroj: csfd, wikipedia.

Filmová místa

Na Hruboskalsku se natáčela celá řada známých filmů a dokumentů:

Film Tenkrát v Ráji

O Hruboskalsku vznikl celovečerní film mapující život známého Turnovského horolezce Josky Smítky, spisovatelky Vlasty Štaflové a jejich kamarádů od jejich počátků lezení až po smrt na konci války. Film je mezi horolezci kvůli nesrovnalostem neoblíbený. Hraji olympijský kajakář Vavřinec Hradílek a Éva „Vica“ Kerekes. Film získal špatné hodnocení. Na csfd jen 50%.

Zdroj: csfd, ceskatelevize.

Fotografie od Viléma Heckela

Na Hruboskalsku také fotil slavný fotograf Vilém Heckel (1918-1970). Používal velké středoformátové fotoaparáty Hasselblad a černý svitkový film. Nejradši mam fotku výstupu na úzkou neznámou s Troskama v pozadí, která vysí na zdi v Turnově v expozici horolezectví. Vilém zahynul na České expedici na horu Huascarán v Peru, kde se utrhla lavina a zabila všechny členy výpravy v roce 1970. Má svoje jméno s ostatními členy na cintoríně – hřbitově horolezců. O jeho archiv se stará jeho dcera Helena, která pravidelně pořádá výstavy.

Zdroj: wikipedie, vilemheckel.

Lezecká videa

Horolezecký časopis eMontana má dobře zmapovaný skalák na videu. Videa točí Jan Šimánek a Jakub Frič.

Horolezecký oddíl

Horolezci jsou v Turnově hodně aktivní. Pravidelně se starají o skály při otevírání/zavírání skaláku. Mají svojí chatu pod penzionem Podháj. Na podzim pořádají horolezecký festival Povl v Kacanovech. Všechny informace naleznete na webu hruboskalsko.cz včetně aktuálních podmínek na lezení.

Horolezecký průvodce

Databáze cest, obtížnosti, popis a fotografie. Na Hruboskalském pískovci je lezení povoleno od 1.dubna do 31.října, minimálně dva dny po dešti.

Zpěvačka Radůza zpíva o skaláku

Známá zpěvačka Rádúza ráda zpívá ve svích písních o skaláku. Nazpívala i píseň pro film Tenkrát v Ráji.

Slacklineři

Parta aktivních Libereckých slacklinerů ze skupiny Slackshow zde často natáčí svá videa.

Slovo na závěr

Jsou věci a místa, které nemusí znát každý. Už tak se to i mimo hlavní stezky hemží turisty a spousta skal je na spadnutí. Proto musíme alespoň těch pár skrytých míst chránit. Pro ukázku dobře poslouží známý kámen ze Sahary, který se za 50 let turismu hodně změnil. Fotka z: Hruboskalské Pěšinky.