Site Overlay

Technika s kterou fotím

Chtěl bych se podělit o zkušenosti s technikou.

Canon EOS 6D

Po několika letech s mojí vysněnou první full-frame zrcadlovkou Canonem 5D mark II jsem se rozhodl koupit tuto novější verzi. Zlobilo mě hlavně ostření a to zrovna 6D umí skvěle. Kvalitnější video jsem taky využil. Hnedka mě focení po několika letech začlo s novou zrcadlovkou zase bavit. Modernější tělo je znát. Už neřeším problémy s ostřením, zapnu auto iso s minimální rychlostí závěrky 1/125 a fotím 🙂 Teď už koukám po lepším těle. Jen ty nový Canony jsou pořád tak drahý. Bral bych lepší dynamickej rozsah jako jsem třeba teďka viděl u Fuji nebo rychlejší sériové snímání na sport. Občas koukám po nových bezzrcadlovkách od Sony které jsou funkcema daleko před Canonem a každý rok přijdou s několika novýma modelama.

Proč ještě nechci bezzrcadlovku?

V současné době mě lákají pouze dvě bezzrcadlovky a to Sony A7RII a Fujifilm X-PRO2. První je funkcema a kvalitou naprosto dostačující. ALE! Samotné tělo vyjde na cca 100 tisíc korun, potřeboval bych k němu ještě redukci na objektivy od Canonu která kvalitní vyjde na víc jak dalších 5 tisíc (Sony objektivy nejsou tak dobrý, je jich málo a jsou drahý) a ještě další pro moje potřeby tak 4 baterky z kterých každá vyjde na 2 tisíce. S mým 6D mi nedělalo problém nafotit 3000 fotek během 11dnů a furt mi ještě zbýlo. Další zmíněný Fuji má obdobné problémy s kapacitou baterií a není to fullframe. Někdo může navrhnout že třeba s 23mm f/1.4 objektivem budou fotky jako z Canonu 35mm f/2 na 6D, ale rozdíl tam furt bude.

Canon EF 35mm f/1.4L USM

Tento objektiv jsem chtěl už od doby kdy jsem začal chodit na Flickr a obdivoval tam širokoúhlé a super ostré portrétní fotky s tímhle objektivem. To bylo už tak v roce 2010. Když jsem zjistil kolik tento objektiv stojí, tak jsem si myslel že si ho nikdy nepořídím a teď po několika letech ho mám 🙂

Canon TS-E 45mm f/2.8 Tilt-Shift

Můj další vysněný objektiv který jsem myslel že si nikdy nekoupím. Psal jsem si s kamarádem Michalem Jirákem který ho zrovna měl že bych ho chtěl taky. No a druhý den jsem si ho od něj kupoval v Praze :). Fotit s ním je úplně jiný zážitek a je to docela náročný na přesnost. Dají se s ním vyfotit jedinečný fotky miniatur, který se v Photoshopu nedaj nikdy napodobit.

Jak se fotí s tilt-shift objektivem?

Pokud by vás zajímalo jak vyklápěcí (tilt) funkce funguje, tak japonský borci z DigitalRevTv o tom natočili super video. Tilt funkce je ukázaná v čase 2m35s.

Canon EF 15mm f/2.8 fisheye

Tenhle kousek je nutnost pro focení skateboardingu. Například focení v minirampě nebo schody jsou s ním úplně o něčem jiném. Klidně bych ho prodal, ale chyběl by mi na tyhle fotky. Je to zas úplně něco jiného fotit s 15mm a ještě s takovou extrémní deformací. Clona f/2.8 se taky hodí na portréty. Zkoušel jsem už novější zoomovou verzi 8-15mm a ta je taky fajn, ale moc drahá.

Samyang 14mm f/2.8 Canon AE

Několik let jsem usilovně pročítal fóra, projížděl bazary a přemýšlel jaký vybrat ultra-širokoúhlý objektiv a nezaplatit za něj majlant. Chvíly jsem fotil s Canonem 17-40mm f/4 který nebyl vůbec ostrý a měj ještě horší okraje. Když nedávno oznámil Samyang že bude prodávat svojí pevnou 14mm s elektronickými kontakty, tak jsem věděl že do něj půjdu. Na to že je to objektiv za 10tis fotí úplně skvěle! Ostrost se dá srovnávat s dražšími kousky od Canonu a dají se najít i názory že je dokonce ostřejší než drahej 14mm od Canonu! Já jsem s ním spokojenej a už nechybí na žádným mým výletu. Časem bych možná bral něco jako Canon 16-35mm f/4 který je nejlepší na krajinu a dají se na něj dávat filtry, což na můj Samyang nejde. Ale to je zase další investice.

Canon EF 135mm f/2L USM

Po několika letech focení nejdřív s Canonem 70-200mm f/4 a pak s 70-200mm f/2.8 IS jsem zjistil že potřebuju něco menšího, světelnějšího a ostřejšího. Přesně tohle je pevná 135mm od Canonu. Ostrá jako břitva a kompaktní. Bokeh je parádní a už sebou nemusím tahat několik kg v pouzdře které mi zabere půlku batohu a bolí z toho záda i při menším výletu. Časem by mi nevadil ani Canon 85mm f/1.2L nebo nějaký zoom do 300mm který by se mi hodil na krajinu.

B+W 72mm Circular Polarizační MRC Filtr

Polarizační filtr je skvělá věc která vylepší vaše fotky. V ideálních podmínkách ztmaví oblohu, zesytí barvy a odstraní odlesky na sklech a vodě. Můžu potvrdit že celková kvalita fotky se polarizákem zvýší přibližně o 25%. Ideální podmínky jsou když máte slunce přesně z boku a antočíte filtr do určité polohy. Chvíly jsem vybíral než jsem vybral prověřenou značku B+W která nemá takové vady jako jiný výrobci. Podle mě se vyplatí koupit zánovní v bazaru za 1/3 ceny.

Canon Speedlite 430EX II

Občas se nejde obejít bez focení s bleskem. Moje zrcadlovka ani nemá vestavěnej blesk. Používám dva Canon blesky buďto na přisvícení skateboardingu nebo jenom jeden třeba na focení svateb večer kdy už je tma.

Canon ST-E2 Odpalovač Blesků

Další užitečná věc je odpalovač blesků přímo od Canonu který umí vysokorychlostní synchronizaci (HSS) pro focení sportu s kratšími časy než 1/250s. Oproti klasickým odpalovačům má výhodu v tom že nepotřebuje další přijímač pod blesk a komunikuje tak přímo s bleskem a určitě i cenu. Přenáší všechna nastavení do blesků a umožňuje nastavování intenzity po skupinách. Největší nevýhodou je dosah vysílače. Nemůžete ho dát vůbec za roh a do stran mi také někdy nefungoval. Možná to ale bylo jenom baterkama nebo nastavením.

Velbon EX-Mini

Dlouho jsem hledal ideální stativ na cestování s kterým by mě po několika hodinách nebolely záda. Přesně to je tenhle mini stativ od Velbonu.

Velbon EX-640

Mini stativ všude nestačí. Například na mém oblíbeném místě odkud fotím Turnov je plot kam potřebuju přes metr a půl vysokej stativ. Tenhle větší bráška je bytelnější a má větší rozložitelnou výšku než většina dražších stativů.

Slovo na závěr

Neříkám že je tohle přesně technika kterou by si měl každý koupit. Každému vyhovuje něco jiného. Já jsem s ní spokojen. Rád bych prodal tilt-shift nebo fisheye s kterými už tolik nefotím, ale zase bych přijel o jejich výjimečnost která se občas opravdu hodí. Kdybych nemusel mít na každé fotce bokeh, tak bych zase prodal oba pevný širokáče a koupil bych místo nich zoom 16-35mm f/4 který je nejlepší na krajinu. Uvidíme časem jak se to vyvine 🙂