Site Overlay

Jedu do Kanady! Na rok!

Splnil se mi velkej cestovatelskej sen. Stěhuju se do Kanady 🙂

Není nic jednoduššího než dát v práci výpověď, našetřit peníze a vyrazit někam hodně daleko. Mě k tomu pomohlo pár náhod a nakonec vyrážím sám do Kanadskýho Calgary na rok. Původně jsem žádal o vízum spolu s kamarádkou Zůzou která už v Kanadě byla dva roky a věděla co a jak, ale bohužel vízum jsem dostal jenom já.

Vízový program Working Holiday

Kanada stejně jako Nový Zéland nabízí vízový program Working Holiday který umožňuje jednoduše vycestovat na rok za prací bez většího papírování a běhání po úřadech. Stačí se jenom přihlásit do slosovacího poolu a čekat až vás počítač vybere. Na Nový Zéland to pořád funguje tak že se v určitou hodinu otevře registrační pool a vy se tam musíte co nejdřív zaregistrovat. Pak se taky stane že 1000 pozvánek je rozdaných během pár minut, padají registrační servery apod. Pokud dostanete pozvánku a splníte pár základních předpokladů (věk do 35 let, čistý trestní rejstřík) pak stačí jen nahrát pár dokumentů (výpis z rejstříků trestů, naskenovaný pas, zaplatit poplatek cca 4000kč Kanadským úřadům) a můžete vycestovat na rok za prací do Kanady.

Všechno je pěkně popsané na webu Kanadainfo.cz nebo na oficiálních stránkách.

Jedu do Calgary

Po delším rozhodování jsem si vybral město Calgary, které není tak velké jako třeba Vancouver, je blízko k horám, je tam hodně práce a levnější bydlení než třeba ve zmiňovaném Vancouveru nebo Torontu. Calgary má vlastní letiště, nachází se v provincii Alberta a po dálnici se dá během dvou hodin dostat do krásného městečka Banff v centrum nejhezčích hor a jezer.

Kde budu bydlet a pracovat?

Bydlení jsem si našel díky aktivní Facebook skupině: Czech and Slovak friends in Calgary kde každý den někdo nabízí auto, bydlení, hledá partu na výlet a celkově to tam dobře funguje. Původně jsem chtěl bydlet sám. Bylo by s tím hodnbě starostí ze začátku a pak jsem si našel spolubydlení ve třech za 300 CAD(kanadských dolarů) za měsíc. To už je pohoda a ještě budu mít někoho kdo mi se vším pomůže ze začátku. S prací je to horší. Přes půl světa se s vámi nikdo bavit nebude a když už by jste nějakou práci našli, tak je stejně pravděpodobnost že by se vám tam nelíbilo a najdete si něco jiného. Pro hledání práce je základ mít Kanadské telefonní číslo, takže to nechám na dobu až se trochu rozkoukám. Se 7mi letou praxí ve strojařině a rokem a půl frézování určitě něco najdu a kdyby ne tak pořád je tu dobře placené a né tak namáhavá práce na stavbě při stavění mrakodrapů v centru kde je práce furt.

Vždyť v Kanadě je přeci zima!

Kanada je hodně velký pojem. Je větší než Evropa a třeba Calgary se nachází ve stejném pásmu jak Česko. Jižní část hraničí s Washingtonem nebo New Yorkem, severní zas s Aljaškou. Problém s počasím je hlavně jeho proměnlivost. Od oceánu fouká vítr a přináší rozdíly teplot. Jeden den může být -10°C a další +10°C

Kolik to celé bude stát?

První poplatek který musíte zaplatit je už při obdržení pozvánky a to 226CAD Kanadské vládě za zprostředkování víza. Při vstupu na Kanadské území po vás můžou chtít ukázat na imigračním že máte dostatek financí. Podmínka je disponovat 2500CAD na účtě. Dá se to taky obejít tak že vám je někdo pošle na účet a vy si uděláte výpis. Letenka mě vyšla na 9100kč přes Kiwi.com s jedním přestupem v Londýně (11h čekání) a 24h cesty. Na imigračním po vás taky můžou chtít ukázat zpáteční letenku nebo dostatek financí na její koupi. Já si našetřil 13000kč. Poslední co budete potřebovat je pracovní pojištění na rok. Já si vybral Českou pojišťovnu a vyjde mě to na 10000kč.

Celkově to tedy vyjde při kurzu 18 korun za Kanadský dolar na přibližně 80000kč s tím že si těch 2500CAD a 13000kč (55 500kč) můžete klidně utratit po příletu.

Zajímavosti z Kanady

  • Celé Hořejší jezero je větší než Česká republika
  • Kanaďani pořád chodí v Kraťasech i v -10°C
  • Původní obyvatelé jsou indiání. Většinou z nich je závislá na alkoholu.
  • Kanadské historie je stará ani né 100let
  • Calgary vzniklo jako sklad pálenky a teď je tam silná prohibice
  • Do národních parků je pod velkou pokutou nařízen vstup pouze v pětičlenné skupince. Mědvědi si na větší jak pětičlennou netroufnou.
  • Zemi vládne královna Alžběta II. stejně jako v Británii
  • 10% lesů na zemi se nachází právě v Kanadě

Pár odkazů

Všechno potřebné se dá najít na webu JakDoKanady.cz nebo Facebook skupině Kanada – studuj, pracuj, cestuj.