Martin Moucha photo

#beforeafter 3

Fotil jsem jako vždycky Český ráj, Trosky, rybníky a jaro.

Ve skaláku

Tohle skryté místo mimo všechny vyhlídky na Hruboskalsku jsem si hodně oblíbil. Nachází se v oblasti dračích skal, hned vedle hřbitova horolezců. Na snímku jsou skály Skaut(Dračí zub z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny), Durango, Lebka a Únorová. Trávím tam hodně času. Musel jsem tam začátkem léta, hodinu před západem slunce. Nahoře už byly skály ve stínu, tady to na ně ještě svítilo když jsem si trochu popoběhnul. Teď něco k technice. Jako vždycky Canon 6D mark II a 16-35mm f/4. Poslední dobou fotím z 75% s touhle parádní kombinací na krajinu. Dále Adobe Lightroom a VSCO film presety, konkrétně Fuji Superia 400+. Superiu jsem si v poslední době hodně oblíbil. Chtělo to už něco nového na focení v lese/přírodě. Dokonce mě to tak baví že plánuju nafotit skutečnou Superiu na pravý kinofilm. S rawem bylo docela dost práce. Musel jsem vyrovnat silné stíny ve spodní části a gradienbtem ztmavit přesvětlenou oblohu zleva. Také jsem musel hodně zesvětlovat štětcem skály aby vynikly.

Trosky a Hruboskalsko

Dron má výhodu že si můžete doletět kamkoliv chete. Bohužel tady už bylo trochu pozdě na to pravé světlo. Svítilo jenom do dálky a na skály v levé části. Ani jsem fotku nechtěl publikovat, pak se mi zalíbila. Chtělo to hodně štětcem zesvětlit skály a hodně si pohrát s oblohou. Chvilku mi zabralo ztmavit horizont tak aby vypadal přirozeně. Focení z dronu má svá specifika. Pro mě je největší rozdíl oproti polo profesionální full frame zrcadlovce od Canonu miniaturní čip Mavicu Air. Nejde tolik vytáhnout světla/stíny a všude je dost šumu. Dokonce ani rozlišení nneí tak velké. Je to hold malej hobby dron. Dokonce se mi díky téhle fotce povedlo objevit vytesané schody na skále (úplně vlevo dole). Použil jsem Agfa Vista 100-- preset. Nemůžu to s tou Vistou tolik přehánět. Fotil jsem na ní celý minulý rok :) Pro takhle kontrastní fotky se hodí její -- verze.

Věžický rybník-Věžák

U mého oblíbeného podtroseckého rybníka jsem strávil hodně času minulý rok. Nějakou dobu mi trvalo než jsem si tam oblíbil malou plážičku až na konci cesty. Zbývalo jen zjistit kdy bude správný čas aby byla skála nasvícená a asi 3x se tam podívat :) Foceno teleobjektivem aby nebyly vidět stromy u pláže.

Trosky a Rokytnický rybník

K téhle fotce mi také trvalo necelý rok než jsem se k ní dopracoval. Hledal jsem správný úhel. Čas tady nehrál takovou zásadní roli, jelikož slunci nic nepřekáží. Tady je nejvýraznější úprava ztmavení nebe přechodovým filtrem. Potom jen stačilo lokálně zesvětlit tmavší stromy.

Jarní powerslide

S Jakubem jsme se už něco najezdili na skejtu :) Když v květnu kvetla álej na cestě Frýdštejn - Roudný, měl jsem to štěstí že měl Jakub čas a přesně v těch několika dnech tam se mnou zajel fotit. Žádné velké úpravy, jen lokální zesvětlení.