Martin Moucha

Jak a v čem upravuju fotky

Ukážu vám celej postup jak upravuju fotky.

Trvalo mi roky než jsem zjistil že nemusím u každý fotky sedět hodinu aby vypadala přesně podle mých představ. Zkoušel jsem všechno možný a snažil se vytvořit svůj vlastní postup úprav. Tenhle rok jsem chtěl změnu a začal jsem používat už vytvořený přednastavený úpravy fotek. Nemusím už sedět půl dne u počítače a během pár kliknutí mam skvělou fotku. Základem je focení do speciálního formátu RAW (.dng, .cr2 apod) s kterým jde daleko líp pracovat než s obyčejným jpegem (.jpg). Níže vám vysvětlím jak přesně to dělám.

Adobe Lightroom CC

Fotky upravuju v populárním programu Adobe Lightroom CC. Nejvíc mě na něm baví že má přímo v sobě knihovnu ve který jde různě filtrovat, řadit a exportovat všechny fotky. Dřív jsem používal funkčně naprosto stejný plugin do Photoshopu: Adobe Camera RAW kde ale není knihovna a fotky se musejí exportovat pouze do Photoshopu. Ještě je zajímavá alternativa český Zoner který umí dokonce pár funkcí navíc. Mě nejvíce vyhovuje Lightroom který používám už od verze 4 z roku 2012. Někomu by mohlo vadit že Lightroom není v češtině. Podle mě je to jen pár základních slov které se dají během chvíle naučit. Na YouTube se dá najít nekonečno různých návodů.

Adobe Lightroom CC

VSCO presety

Dalším základním nástrojem pro úpravu fotek je pro mě balík přednastavení (presetů) do Lightroomu na simulaci klasického kinofilmu VSCO. Borcům z Kalifornie se povedlo vytvořit skoro až hack který využívá Lightroom naplno a pracuje tak s upraveným profilem barev, vlastníma křivkama a hodně detailním nastavením od zrna šumu až po odstín jednotlivých barev. Nejvíc mě bavěj soft a vibrance verze presetů. Instalace je trochu složitější, ale vyplatí se. Za zmínku stojí taky odlehčená a bezplatná verze VSCO Cam pro smartphony.

Tohle jsou moje oblíbený presety:

VSCO

Malá ukázka jak funguje upravování v Lightroomu s VSCO presety.

Tribe Archipelago presety

Minulý rok jsem používal skoro jenom presety od skupiny Tribe Archipelago. Byly úplně jiný než všechny ostatní. Bavilo mě že úplně přebarvily celou fotku a ještě zbarvily světla třeba do růžova. Teď mě už přestaly bavit protože jich není tolik a hodně ztmavujou světlo. Koukněte na jejich web kde je přehled všech jejich balíků s presetama.

Moje nejoblíbenější jsou

LXC

Základní úpravy

Hned po vybrání vhodného presetu provedu ještě pár základních nastavení. Vezmu je popořadě jak jsou v nabídce Lightroomu. První je vyvážení bílé které už mam nastavenu do žlutých odstínů ve foťáku a někdy ještě trochu přidám v Lightroomu. U většiny fotek přidávám kontrast nebo živost barev. Zapínám funkce opravy zkreslení objektivu a odstranění barevných vad. To hodně pomůže na odstranění soudkovitosti při focení budov a při focení na malou clonu když se kolem objektů objevujou zelené nebo fialové obrysy. Baví mě taky umělé přidání vinětace. Dobré je vyzkoušet do začátku už připravené presety ve složce: Lightroom General Presets. Třeba Punch a oboje Sharpen fungujou skvěle. Na fotce dole jsem použil následující nastavení:

Vertikální narovnání linií

U fotek převážně budov je dobré vyrovnávat vertikální linie kolmo k ose focení. Pro focení architektury nebo interiéru je to nutnost. Je dobrý s tímhle předem počítat a nechat kolem 'padajících' objektů dostatek místa pro pozdější narovnání. Lightroom tohle umí buďto manuálně a nebo u určitých fotek kde vertikální linie identifikuje umí celou fotku narovnat nebo zkroutit. Je dobré si v nabídce ořezu zaškrtnout políčko 'constain to image' aby se fotka automaticky ořízka a nezůstaly po krajích prázdná místa.

Na téhle fotce je vidět že jsou všechny linie pěkně srovnaný a fotka tak nepůsobí padacím dojmem. Kolem radnice, kašny nebo lavičky bylo dostatek místa, tak se fotka perfektně sama ořízla.

Lokální úpravy - nebe

V Lightroomu tato metoda funguje jako štětec nebo přechodový filtr. Dají se tak upravit jenom některé části fotky. Nebe pak bude vypadat barevnější a tmavší. Občas dobře funguje i posunutí barev do teplejších odstínů třeba okolo slunce. Tahle metoda může částečně nahradit přechodový nebo polarizační filtr. Použil jsem následující nastavení:

Lokální úpravy - portrét

Hodně každý fotce pomůžou i malý detaily. U portrétů to je zesvětlení a zostření postavy. Občas se hodí i bělení zubů, zostření a přidání kontrastu se sytostí u očí nebo ztmavení rušivého okolí. Všechny tyhle úpravy jsem použil u následující fotky. Podle mě jde touhle metodou s trochou šikovnosti částečně nahradit odrazová deska nebo blesk.

HDR

Už neplatí že HDR(high dynamic range) neboli fotky s vysokým rozsahem světel a stínů jdou vytvářet pouze skládáním dvou nebo více fotek. Lightroom umí podobné fotky vytvářet taky z formátu RAW. Upraveno s nastavením:

Panorama

Od novější verze umí LR taky panoramaticky spojovat fotky do jedný. Hodí se pokud nemáte tak široké ohnisko nebo pokud chcete vytvořit fotku celého pohledu třeba z vyhlídky. Mě se tahle funkce hodila při úpravě fotky ze zimních Prachovských skal kdy ani extrémně širokoúhlé ohnisko 14mm nestačilo při zachycení celého pohledu.

Panorama

Koláže

Baví mě taky z vybraných fotek vytvářet koláže. Hodí se to i na skateboarding kde jdou spojit fotky do sekvence. Lightroom má na to speciální print modul kde jdou dělat vodoznaky a různě spojovat fotky. Tady jsem si připravil preset na automatický řazení fotek přímo z výběru v LR. Jde tam různě měnit počet řad/sloupců a u klasických fotek ze zrcadlovky to bude vždycky fungovat bez přebytečného místa kolem. Místo kam se má nakopírovat jde jednoduše najít tak že kliknete pravým na nějaký už vytvořený a dáte 'show in explorer/finder'. Po restaru aplikace se tam objeví.

Koláž

Animace

Fotka nemusí být jenom nehybná. Jdou vytvářet různé sportovní nebo kreativní animace. Když fotím skateboarding nebo různé momentky sekvencí, tak není problém z nich vybrat pár fotek a spojit je do jedný. Na spojení používám program gifmaker kam se jednoduše nahrajou fotky, nastaví se čas a pak se vygeneruje GIF. Na sdílení je zase dobrá stránka giphy kam jdou fotky nahrát a třeba Facebook z nich generuje náhledy do příspěvků.

Javor animace

Slovo závěrem

Někomu může vyhovovat něco jiného. Já jsem si oblíbil tenhle možná nejpopulárnější program na úpravu fotek. Zkoušel jsem používat Photoshop, ale nevyhovovalo mi tam až moc detailní nastavení všeho možného a to že už je to spíš foto-manipulace. Od úprav fotek očekávám jenom základní úpravy a maximálně menší retuš. Tohle všechno a ještě skvělej katalog navíc mi Lightroom nabízí.