Martin Moucha photo

Dojmy z Kanady po půl roce

Neměl jsem v plánu psát pravidelně moje dojmy z Kanady. Zabralo by to strašně moc času a už tak ho většinu věnuju focení. Přináším vám tedy alespoň dojmy po půl roce tady aby jste si udělali obrázek jaký to tady zhruba je.

Práce

Po pravdě je pro mě práce tady obrovským zklamáním. Měl jsem očekávání že si najdu podobnou práci jako jsem měl doma v programování a obrábění CNC, vydělám nějaký peníze a budu si užívat. Hned jsem narazil na problém že není lehký si najít práci přes nějaký server, v mém případě indeed.com kde si najdu práci, tam si domluvim pohovor a začnu pracovat. Na podobné emaily se mi nikdo neozval a zachránila mě až skupina čechů a slováků v Calgary na Facebooku kde jsem si domluvil práci na CNC kterou jsem věděl že tam jednou za čas někdo nabízí. Bylo to za dobrý peníze, ale docela dřina. Práce spočívala v obsluze CNC stroje na řezání pilou a vodním paprskem žulových desek na kuchyňský linky. Firma šetřila a koupila stroj až z Itálie, který měl hodně poruch až jsme se někdy věnovali víc řešením problémů proč to zase nejede než samotný práci. Po měsíci už jsem toho měl dost a pak mě za hodně divných okolností vyhodili z práce. Ani mi to nevadilo, protože jsem stejně chtěl brzo skončit. Čekalo mě opět hledání práce a narazil jsem na stejný problém jako ze začátku. Většina lidí v Calgary dělá buďto na stavbě nebo v baru. Mě ani jedno nelákalo a stejně už jsem plánoval že se přestěhuju do hor. Zachránil mě opět jeden čech s kterým jsem se hodně bavil v mé první práci a nabídl mi práci u nich ve skladu. Už předtím jsem se s ním bavil jakou maj fajn práci a kolektiv. Zkusil jsem to a opravdu ta práce byla o hodně lepší. Minimálně první měsíc. Pak začly první problémy. Ta práce byla venku a blížil se první sníh. Měli jsme za úkol skladovat ty žulový desky venku?!! a různě je číslovat nebo dovážet dovnitř. Brzo jsem zjistil že ten systém moc nefunguje a navrhnul pár zlepšení které by šetřily čas i peníze. Bohužel nebyla žádná snaha nic měnit. Časem jsem zjistil že to je Kanadskej přístup: Dokud něco funguje a klidně i špatně, tak se nic měnit nebude. Napadl první sníh a z práce se stalo úplný peklo. Byl jsem úplně každý den tak 6 hodin venku s těch nejhorčích podmínkách. Vozili jsme ty desky za takovej přípravek na ještěrce, skákalo to, foukal vítr a pořád mrzli. Dost často jsme museli ty desky vytahovat z ledu.

Počasí

V Calgary kde jsem první půl roku byl je nejvýraznější vlastnost počasí jeho nízká vlhkost. Nemohl jsem si představit jak budu fungovat venku v -30 natož pracovat. S první zimou která přišla už v říjnu se ukázalo že i -10 se dá bez problému přežít. Vzpomínám si jak nesnesitelná zima byla v Česku když bylo jenom třeba -2 a byla velká vlhkost. Časem už mi ani -15 moc nevadilo a zvykl jsem si. Naštěstí mi Kanaďani říkali že těch -30 přijde jen tak 2x do roka a pak už praská potrubí a všechno ostatní. Po takové zimě dost často přišlo velké oteplení. Způsobuje ho vítr chinook který fouká ze Skaliských hor a přináší sebou vítr co se lámáním přes kopce oteplil. Někdy až o 20 stupnu. Jednou se stalo že bylo -30 a druhý den už plus 5. Několik dnů mě z toho rozdílu bolela hlava.

Lidi

Počasí

Finance

Počasí


Warning: scandir(blogs/2010-03-14/): in /data/web/virtuals/59961/virtual/www/content/blog.php on line 66

Warning: scandir(): in /data/web/virtuals/59961/virtual/www/content/blog.php on line 66